Kupujemy Orbitrek. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

         Czym kierować się wybierając orbitrek?

Orbitrek jest urządzeniem łączącym w sobie cechy steppera, rowerka treningowego oraz bieżni, przeznaczonym do wykonywania ćwiczeń cardio i aerobowych. Trening na nim nie obciąża stawów, pozwala na wymodelowanie poszczególnych partii ciała i spalenie dużej ilości kalorii w krótkim czasie. Jakie parametry warto wziąć pod uwagę kupując tego typu sprzęt?

Wielkość koła zamachowego

Wielkość koła zamachowego warunkuje płynność ruchu oraz siłę oporu. Przeważnie im jest ona większa, tym orbitrek lepiej pracuje. Wartość tą określa się na dwa sposoby – jako masę koła zamachowego (która przeważnie waha się od 5 do 8 kilogramów) lub masę systemu hamowania (w przedziale od 18 do 25 kilogramów).

Rodzaj systemu hamowania

Wyróżnia się 3 główne rodzaje systemów hamowania:

·         Mechaniczny – najprostszy, najtańszy, lecz również najbardziej zawodny i hałaśliwy

·         Magnetyczny – siłę oporu regulują tutaj tworzące opór magnesy, które przybliżając i oddalając się od siebie generują pole magnetyczne. Wśród nich znajdują się orbitreki, gdzie opór regulowany jest pokrętłem lub silnikiem. Pierwsze kosztują mniej, drugie – dają o wiele większą skalę regulacji oporu

·         Elektromagnetyczne – odległość elektromagnesu i koła jest tu stała, a opór generowany przez zwiększenie lub zmniejszenie siły pola elektromagnetycznego. Tego typu orbitreki są najdroższe, lecz mają szeroką skalę oporu i szybko reagują na zmianę jego wartości na komputerze sterującym. Są również najmniej awaryjne

Nośność

Nośność to inaczej maksymalna waga użytkownika, która umożliwia nam ocenienie wytrzymałości orbitreka. Parametr ten należy wziąć pod uwagę, gdy na urządzeniu trenować będzie osoba ze sporą nadwagą lub więcej niż jeden użytkownik.

Sposoby pomiaru tętna

Dzięki temu parametrowi jesteśmy w stanie dopasować trening do naszych celów, bez względu na to czy jest to lepsza kondycja, spalanie tkanki tłuszczowej czy większa wydolność aerobowa. Pomiaru tętna dokonywać można tu przy pomocy:

·         Sensorów dotykowych znajdujących się na nieruchomych rączkach, przez co wyklucza się pracę rąk. Są one również najmniej miarodajne

·         Pasa napiersiowego (o ile dany orbitrek posiada wbudowany odbiornik). Jest najdokładniejszy i pozwala na odczytanie wartości przy zaangażowaniu wszystkich mięśni

·         Zestawu składającego się z pasa oraz odbiornika

Regulacja długości kroku

Funkcja ta może się okazać przydatna szczególnie wówczas, gdy z orbitreka korzystać będzie kilka osób. Dzięki niej mamy możliwość odpowiedniego dostosowania urządzenia do wzrostu użytkownika, co zwiększa zarówno komfort, jak i efektywność treningi.

Ogólne wytyczne prezentują się tu następująco:

·         Wzrost to 160 centymetrów – długość kroku do 16”

·         Wzrost pomiędzy 160 a 170 centymetrów – długość kroku od 16 do 18”

·         Wzrost pomiędzy 170 a 180 centymetrów – długość kroku od 18 do 20”

·         Wzrost powyżej 180 centymetrów – długość kroku powyżej 20”

Wielkość

Parametr ten pod uwagę wziąć powinny w szczególności osoby dysponujące niewielką przestrzenią. Najważniejsza jest tu długość, która pomiędzy poszczególnymi modelami może się wahać o nawet 90 centymetrów. Warto również pamiętać, że orbitreki dzielą się na tylnonapędowe zajmujące mniej miejsca oraz przednionapędowe – dłuższe, lecz niekiedy wyposażone w możliwość składania.

Sprawdź dostępną ofertę obritreków treningowych.